Demo e-wnioskuPlus jest już dostępne!

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na aplikację umożliwiającą rolnikom naukę wypełniania e-wniosku. Z lekkim poślizgiem wersja demo e-WnioskuPlus ukazała się na stronach ARiMR we wczesnych godzinach popołudniowych. Ale najistotniejsze jest to, że po kilku godzinach od jej udostępnienia zaczęła działać.

Pierwsze wrażenie

Trzeba przyznać, że aplikacja faktycznie jest przyjazna i prowadzi użytkownika za przysłowiową rączkę. Oczywiście, tak jak do wszystkiego tak i do niej trzeba się przyzwyczaić, ale pierwsze wrażenie jest pozytywne. Na podkreślenie zasługuje fakt, że program uniemożliwia wysłanie niekompletnego bądź źle wypełnionego wniosku. Dla rolników wypełniających po raz pierwszy e-wniosek jest to opcja pozwalająca na wielokrotne poprawianie błędów bez obawy, że wyśle się źle wypełniony dokument. Klikając na zakładkę Podsumowanie nie tylko będziemy mieli podgląd na wcześniej wprowadzone dane, ale trzeba będzie potwierdzić ich poprawność oraz zaakceptować oświadczenia i zobowiązania występujące w dokumencie. Nie ma możliwości wysłania wniosku bez zaznaczenia okienka Potwierdzam poprawność danych.

Rolnicy, którzy w zeszłym roku ubiegali się o płatności będą mieli automatycznie wyświetlone płatności, o które ubiegali się w 2017r.

Kreator w wersji demo daje radę

Podczas wypełniania wniosku towarzyszy nam wszechobecny kreator, podpowiadający kolejne ruchy (pisaliśmy o nim już tutaj). Nie sprawia też trudności poruszanie się między głównymi zakładkami: Wniosek, Mapa, Podsumowanie. W każdej chwili możemy przemieszczać się między nimi kontrolując stan wypełnienia wniosku. Zakładka mapa umożliwia wyświetlanie działek i ich otoczenia. Wybrane działki zaznaczone są kolorem, co ułatwia ich lokalizację. Wypełniający ma możliwość powiększenia mapy oraz jej przesuwania przy pomocy myszki. Nie sprawia również trudności rysowanie nowych działek w granicach działek referencyjnych. Nowa działka jest mierzona a wyświetlający się słownik umożliwia wybór odpowiedniej rośliny. Przy pomyłce narysowane, nowe działki można łatwo usunąć.

Instrukcja

Dla użytkowników aplikacji bardzo pomocna jest instrukcja, wyświetlająca się razem z wersją próbną  programu. Warto ją pobrać, bo czytelnie informuje o kolejności postępowania przy wypełnianiu e-wniosku.

Trzeba przyznać, że zaproponowana wersja demo e-wnioskuPlus jest przydatna do próbnego wypełniania dokumentu i warto poświęcić trochę czasu, aby przyswoić sobie ten program. Gdyby jednak pojawiły się problemy, to zawsze możemy skorzystać z podpowiedzi doradców z ODR.