Rolnicy doczekali się momentu, w którym można składać do ARiMR Oświadczenie o braku zmian we wniosku o dopłaty bezpośrednie w porównaniu do ubiegłego roku. Formularz, pn. „Oświadczenie potwierdzające brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2017”, jest już dostępny na stronach ARiMR. Oświadczenie można składać od 15 lutego do 14 marca.
– Do tej pory w Jaworze (woj. dolnośląskie) w biurze Powiatowym ARiMR oświadczenie złożyło dwudziestu rolników – informuje Michał Krochta, kierownik biura. – Rolnicy przychodzą na ogół przygotowani. Jedni od razu składają dokument inni proszą o czysty druk. Na naszym terenie do złożenia Oświadczenia jest uprawnionych około 800 rolników. Spodziewamy się, że dokumenty złoży 50%. Oświadczenia będą weryfikowane przez nasze służby. Gdyby nie zostały spełnione wymagania, rolnik będzie musiał złożyć e-wniosek. Nie przewidujemy takiej sytuacji, że rolnik otrzyma Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania i nie zdąży złożyć e-wniosku.
Oświadczenie musi być złożone terminowo
O tym, kto może składać oświadczenie pisaliśmy już w materiale, pt.: Oświadczenie zamiast eWniosku do ARiMR – kto może je złożyć? . W nim można sprawdzić szczegółowe warunki, które uprawniają do złożenia oświadczenia. Dla krótkiego przypomnienia wspomnimy tylko, że oczywiście trzeba potwierdzić brak zmian we wniosku o dopłaty bezpośrednie w porównaniu do ubiegłego roku. Czyli że w tym roku chcemy się ubiegać o identyczne płatności, co w roku 2017.
Trzeba dokładnie sprawdzić, czy można zamiast wniosku złożyć do ARiMR oświadczenie oraz dopilnować terminu składania dokumentu. To ważne, gdyż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie będzie rozpatrywała oświadczeń, które będą złożone po tym terminie.
Nikt nie wyjdzie niezadowolony
Również w woj. lubelskim już w czwartek rolnicy odwiedzili biura powiatowe ARiMR. – Rolnicy, jak do tej pory, przynoszą do ARiMR wypełnione oświadczenia. W czwartek złożono w naszym biurze pięć dokumentów – mówi Sławomir Wachulak, kierownik Biura Powiatowego w Radzyniu Podlaskim. – Nie wypełniamy rolnikom dokumentów. Jeśli jednak jest taka potrzeba podpowiadamy, jak mają to zrobić. Chodzi o to, aby nikt nie wyszedł niezadowolony z naszego biura – dodaje
ODRy pomagają wypełnić oświadczenia
Większość rolników przed złożeniem oświadczenia odwiedza Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Taka sytuacja miała miejsce również w Wejherowie w woj. pomorskim. – Od czwartku rolnicy przychodzą do nas prosząc o pomoc w wypełnieniu Oświadczenia – mówi Hanna Rocławska, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wejherowie. – Odwiedziło nas ok. 15 rolników, którym wypełniliśmy oświadczenie. Pomoc w wypełnianiu tego dokumentu jest nieodpłatna. Oczywiście będziemy wypełniać rolnikom również e-wnioski. To już za odpłatnością, która w stosunku do ubiegłego roku nie zmieniła się. Jej wysokość będzie zależała od wielkości gospodarstwa.
Co jeśli nastąpią zmiany?
Co zrobić, gdy po złożeniu oświadczenia nastąpią zmiany w gospodarstwie dotyczące działek rolnych czy referencyjnych [sprawdź słownik]? Nie ma tragedii. Do 1 czerwca 2018 roku można złożyć zmianę do wniosku.
Złożenie oświadczenia do ARiMR nie zamyka sprawy
Po złożeniu oświadczenia warto pamiętać o odebraniu Potwierdzenia przyjęcia oświadczenia, które zobowiązany jest wydać pracownik ARiMR.
Może również się zdarzyć, że na skutek braków formalnych, które nie zostaną uzupełnione, otrzymamy Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. Co wtedy? Otóż mamy prawo złożyć Wniosek o przyznanie płatności na rok 2018. I tu krótka uwaga: nie należy zwlekać ze składaniem oświadczenia, aby nie przegapić obowiązujących terminów.
Termin na złożenie Oświadczenia nie podlega przywróceniu.