Wnioski o dopłaty przez internet – jak się przygotować

„Nadejszła wiekopomna chwila”, rolnik będzie składał wnioski o dopłaty przez internet. To oznaka postępu, nowoczesności, oszczędności, przyspieszenia etc.

E-WniosekPlus, to kolejna niespodzianka dla rolników mająca im ułatwić życie. Już od 15 marca każdy składający wniosek o dopłaty w wersji elektronicznej doświadczy tej zmiany. Mówiąc krótko, z wnioskiem nie do biura lecz do komputera, tabletu i smartfona. Taki znak czasu.

Zanim złożysz wniosek… wypełnij wniosek

Złożenie wniosku o dopłaty w wersji elektronicznej wiązało się do tej pory z uzyskaniem uprawnień do korzystania z konta w systemie teleinformatycznym ARiMR. Jeszcze niedawno, aby można było korzystać z tej formy ubiegania się o płatności, należało wypełnić wniosek o nadanie loginu i kodu dostępu do tego  systemu. Do wniosku dołączony był Regulamin korzystania z konta teleinformatycznego. Przyswojenie zasad tam zawartych chroniło roztargnionego rolnika przed niemiłymi niespodziankami. I tak, np. „W przypadku trzykrotnego podania podczas logowania błędnego kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji, Agencja zablokuje dostęp do tego systemu”. I co wtedy? Oczywiście wizyta w Biurze Powiatowym ARiMR. Ale jest nowe rozwiązanie. Jak informuje Michał Kamiński, kierownik Powiatowego Biura ARiMR w powiecie kamieńskim, logowanie do systemu będzie dużo łatwiejsze. – Najprawdopodobniej każdy rolnik otrzyma login, którym będzie numer producenta a hasłem ma być kwota z ostatniego przelewu, która wpłynęła na jego konto. Wnioski o dopłaty przez internet są pewną niewiadomą również dla pracowników biur powiatowych ARiMR i doradców ODR, którzy czekają na szczegółowe wytyczne, materiały dydaktyczne i szkolenia. Póki co można tylko domniemywać, jaka będzie przyjęta procedura postępowania.

Po pierwsze szkolić

Czasu mało, aplikacji jeszcze nie ma – testy mają się odbyć 25 stycznia – cóż więc pozostaje? Szkolenia. Wszystkie ręce na pokład. Na szkolenia wciąż czekają pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Za chwilę mają być szkoleni rolnicy. Jak się ich zapewnia, akcje informacyjno-szkoleniowe są już przygotowane. Michał Kamiński informuje: – Rolnikom ma być w tym roku udzielana szczególna pomoc, zarówno przez pracowników ODR jak i ARiMRPrzewiduje się, że szkolenia będą przeprowadzać pracownicy obu instytucji. Czy wszystko odbędzie się na czas? Czy rolnicy zdążą nauczyć się korzystania z systemu teleinformatycznego, by móc złożyć wnioski o dopłaty przez internet? Czy będą kolejki w biurach ARiMR i ODR? Życie pokaże. Oby to nie było kolejne bolesne doświadczenie na żywym organizmie rolnika!

Nie masz komputera… jedź do powiatu

Żeby wypełnić e-wniosekplus nie wystarczy mieć komputer, trzeba mieć również dostęp do Internetu. Biura ARiMR będą jednak przygotowane także na sytuację, kiedy ktoś dostępu do Internetu nie ma.  Mają tam pojawić się dodatkowe komputery. Pomysł dobry, ale pod warunkiem, że nie wszyscy zainteresowani wpadną na to, aby wniosek wypełnić w powiecie.  Chociaż, jak zapewnia ARiMR, aplikacja ma być prosta i przyjazna dla użytkownika. Do systemu będzie mogło logować się jednocześnie piętnaście tysięcy osób.

Co nagle, to po diable

Skąd się wzięło takie przyspieszenie w sprawie e-wniosków? Dlaczego wszystko odbywa się w trybie cito? Trudno powiedzieć. Po pierwsze: wnioski w postaci elektronicznej nie są żadną nowością. Rolnicy składają je już od kilku lat. Po drugie: o obowiązku składania wniosków w wersji elektronicznej od tego roku, wiadomo było w cztery lata temu. Zgodnie z art. 17 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014 państwa członkowskie mają obowiązek systematycznego wdrażania, tzw. geoprzestrzennego wniosku.

Wnioski o dopłaty przez internet, a niektórzy w biurze!

W okresie od 15 lutego do 14 marca rolnicy, którzy nie mają w tegorocznych wnioskach zmian w porównaniu z wnioskiem złożonym w roku 2017, mogą składać w Biurach Powiatowych ARiMR stosowne oświadczenia. Złożenie oświadczenia zwalnia rolnika z obowiązku wypełniania wniosku elektronicznego. – Rolnicy, którzy mają gospodarstwa rolne o pow. do 10 ha mogą złożyć do kierownika biura ARiMR oświadczenia. W tym roku ułatwi to przyjmowanie wniosków, zwłaszcza że takich gospodarstw mamy w województwie ok. 40 % – mówi Michał Kamiński. Podobnie jest też w innych rejonach kraju. Stosowny formularz ma się pojawić na stronie internetowej Agencji. O odstępstwach od złożenia wniosku elektronicznego, kiedy o sposobie składania wniosku zadecyduje kierownik Biura Powiatowego ARiMR, piszemy szczegółowo w artykule Oświadczenie zamiast wniosku – zapraszamy do lektury.