O wypełnianiu wniosku o dopłaty za pomocą komputera słyszeli już chyba wszyscy. Ale co innego słyszeć, a co innego wypełnić. Niektórym problemów nastręcza już samo logowanie.
ARiMR ma aplikację, czyli co?
Aplikacja, to nic innego tylko program komputerowy, który ma zastąpić wersję papierową wniosku. Jeżeli ktoś samodzielnie wypełniał wniosek o płatności, to wg zapewnień fachowców z ARiMR nie powinien mieć z tym większych trudności. Jeśli nie, to i tak pójdzie po pomoc do doradców. W razie czego można też poprosić młodocianego następcę, aby rozgryzł tę „apkę”. Na pewno pomoże. Warto jednak przyjrzeć się tej aplikacji, bo od tego roku będzie to jedyny sposób ubiegania się o płatności.
Jak się zalogować do eWnioskuPlus?
Posiadanie konta w aplikacji e-Wniosek zwalnia z obowiązku zakładania nowego. Ale jak pokazują statystyki, stare konto ma niecały procent rolników, wobec czego trzeba je będzie jednak założyć. Aby stać się szczęśliwym posiadaczem konta wystarczy uzyskać kod dostępu do aplikacji. Jak to zrobić? Najpierw należy kliknąć w przycisk „Wniosek o nadanie loginu”
Logowanie – Krok 2
Logowanie nastąpi po uwiarygodnieniu się za pomocą kilku informacji, czyli:
- loginu, którym jest numer identyfikacyjny (numer EP – ewidencja producentów),
- 8 ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego (numer rachunku bankowego zgodny z numerem w ewidencji producentów),
- kwoty z ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR, zrealizowanego w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku – tj. w roku 2017 (w przypadku braku płatności w roku 2017 należy wprowadzić wartość 0).
W ten sposób dokonujemy logowania, tzn. podania identyfikatora użytkownika i hasła uwierzytelniającego w celu uzyskania dostępu do swojego e-wnioskuPlus. Aplikacja po wpisaniu danych w odpowiednie rubryki „rozpozna” rolnika i będzie mu doradzać, jak dalej wypełniać wniosek. Od 12 lutego można będzie poćwiczyć na wersji demo, najlepiej z kimś, kto potrafi posługiwać się komputerem. Więcej o samej aplikacji w tekście Aplikacja eWniosekPlus
Adres e-mail też może się przydać
Logowanie to jednak nie wszystko. Nie zaszkodzi zostać użytkownikiem elektronicznej skrzynki pocztowej. Jeszcze jedno „e” w naszym życiu różnicy nie zrobi. Rzecz jest o tyle istotna, że wiadomości od Agencji w sprawie wniosku mogą być przesyłane na skrzynkę pocztową – elektroniczną. ARiMR – Zalecane jest również wskazanie adresu e-mail – pole nieobowiązkowe (na ten adres będą przesyłane powiadomienia). Pewnie ta informacja „trąci myszką”, lecz posiadanie adresu e-mail może ułatwić życie, również prywatne.